آموزش عیب یابی مایکروویو

آموزش عیب یابی مایکروویو

در این قسمت به آموزش عیب یابی مایکروویو می پردازیم :

آموزش عیب یابی مایکروویو

مدارهاي اجاق مايكروويو

امروزه اجاق هاي مايكروويو(مایکروفر) داراي چهار مدار اصلي مي باشند. مدار ولتاژ پائین شامل قطعاتی می‌باشد که از ورودی برق فعال می‌باشند. اجزاء ولتاژ بالا در میان ترانسفورمر ولتاژ بالا و مدار مگنترون می‌باشند. همه مایکروویوها دارای مدارهای ذکر شده می‌باشند. در مراحل ولتاژ پائین، شما می‌توانید چندین نوع مدار مختلف داشته باشید. اولین سری مایکروویوها به شکل دستی و یا غیر اتوماتیک کار می‌کردند. بعد از آن مایکروویوهای اتوماتیک با پانل کنترل اتوماتیک لمسی به بازار عرضه گردیدند. اجاق های گازی با هر دوی اجاق های کنترل دستی و یا اتوماتیک می‌توانند کار کنند.

آموزش عیب یابی مایکروویومشکلات بی ارتباط با عیوب اجاق مایکروویو

وقتی که شما شکایتی را در مورد مایکروویو دریافت می‌کنید، به دقت مشکل را ارزیابی کنید. این عمل می‌تواند از تماس بی مورد به فنول و یا تعمیرات یک مایکروویو(مایکروفر) سالم جلوگیری کند. بعضی وقت ها این مشکل حاصل از این است که صاحب دستگاه نمی‌داند چگونه باید از آن استفاده کند.

 

عملکرد مدار اجاق مایکروویو سامسونگ مدل MW58ZOT

زمانی که غذا در مایکروویو(مایکروفر) قرار می‌گیرد و درب آن بسته می‌گردد، ترانسفورمر با ولتاژ پائین تر، ولتاژ را به واحد کنترل لمسی می‌رساند. سوئیچ های اولیه و ثانویه متصل بسته می‌باشند. حال سوئیچ متصل مانیتور باز است. سوئیچ متصل مانیتور فعال می‌شود تا فیوز 15 یا 20 آمپری را بپراند و نوسان مگنترون را قطع نماید، اگر در هنگام فعالیت مایکروویو درب باز شود.

البته، سوئیچ متصل اولیه مدار را برای قطع کردن نوسان مگنترون باز می‌نماید. کلید درب با گیره درب نگه داشته شده است و حس گر سوئیچ درب برای فرستادن علامت درب بسته به پانل کنترل لمسی و مدارها بسته می‌باشد. زمانی که سیکل پخت، قدرت، و زمان فعال می‌گردند به وسیله لمس صفحه عملکرد و یا صفحه عددی، لفت عملکرد پخت در پنجره نمایانگر نشان داده می‌شود و صفحه نمایش گر چشمک می‌زند برای اینکه عملکرد انتخاب شده را نشان دهد. زمان دلخواه هم به همین شکل در پنجره نمایش گر نشان داده می‌شود. مدار کنترل لمسی اطلاعات پخت را ذخیره می‌کند.

 

دلیل و راه حل مشکلات که ارتباطی با عیب در مایکروویو ندارند.

راه حل دلیل حالت
از استفاده از دیگر وسائل خانگی

همزمان و از یک پریز جلوگیری کنید.

تعداد زیادی دو شاخه به پریز وصل شده است. مایکروویو کار نمی کند.
دو شاخ را کامل وصل کنید دو شاخ مایکروویو اتصال کامل ندارد
از مایکروویو دو ولتاژ مناسب استفاده کنید ولتاژ برق پائین آورده شده است قدرت خروجی بسیار کم است
این مشکل نیست، فقط زمان بیشتری نیاز است. غذا خیلی سرد و یا منجمد است.
از ظروف فلزی استفاده نکنید ظرف فلزی در مایکروویو است و دیواره های آن را لمس می‌کند. جرقه شکل می‌گیرد.
از این نوع ظروف استفاده نکنید. ظروف سرامیکی با پودر طلا و نقره جرقه ایجاد می‌کند.
1- قسمت نازکتر را با فویل کاور کنید.

2- از کاور پلاستیکی درب دار استفاده کنید.

3- یک یا دو بار در زمان پخت سوپ و شیر و کاکائو، محتویات را هم بزنید..

شدت جریان ناهمگون مایکروویوها به دلیل مختصات آن پخت ناهمسان می‌باشد.

وقتی که صفحه کلید برای شروع عملکرد (Start) لمس می‌گردد، رله اصلی و رله قدرت (برق)، با مدار کنترل اصلی، کنترل می‌گردند. لامپ درون مایکروویو(مایکروفر) به وسیله کاربرد رله اصلی در مدار کنترل لمسی روشن می‌شود. سوئیچ رله اصلی به وسیله خط های به هم پیوسته در پشت رله کنترل قدرت نشان داده شده اند. موتور فن می‌چرخد تا مگنترون را خنک کند این کار با فرستادن جریان هوای آمده از ورودی در پانل پشتی بر روی تیوپ مگنترون انجام می‌گیرد.

بعد از خنک کردن پره ها هوا به درون مایکروویو هدایت می‌شود برای خارج کردن بو و ذرات معلق در داخل مایکروویو این کار از مدخل هواکش های پشت ماکروویو انجام می‌گیرد. موتور محرک یا صفحه چرخنده برای پخت همسان شروع به چرخش می‌نماید. سرعت چرخش صفحه شیشه ای کمتر از 3RPM می‌باشد. وقتی که 120 ولت جریان ac به سیم پیچ اولیه اعمال می‌گردد از طریق ترانسفورمر ولتاژ بالا، 3/3 ولت جریان ac تأمین می‌شود. به وسیله ترانسفورمر ولتاژ بالا از رشته ها یا سیم پیچی حرارت دهنده.

معمولاً، این 3/3 ولت برای حرارت دادن مگنترون و رشته های آن عرض می‌گردد، این عمل به وسیله دو عدد صداگیر و خفه کن کویل انجام می‌گیرد. سیم پیچی ولتاژ بالا از ترانسفورمر بالا 2120 ولت جریان ac را تولید می‌کند و آن را به یک دو برابر کننده ولتاژ می‌خوراند. دیود اصلاح کننده ولتاژ بالا، ولتاژ پالس دهنده ac را اصلاح می‌نماید و سپس آن را به کاتود و ترمینال های حرارت دهنده اعمال می‌کند. ترمینال آنود مگنترون در پتانسیل ارت می‌باشد. اولین نیمه سیکل ولتاژ بالا که در سیم پیچی ثانویه تولید شده به واسطه ترانسفورمر ولتاژ بالا، خازن ولتاژ بالا را شارژ می‌نماید.

خطوط مقطع نشان دهنده شدت جریان می‌باشد. در زمان عملکرد نیمه دوم سیکل، ولتاژ تولید شده به وسیله سیم پیچی ثانویه ترانسفورمر . شارژ خازن بالا خروج می‌گردند و بر مگنترون اعمال می‌گردند. سپس مگنترون به نوسان شروع می‌کند. موج داخل شده از مگنترون به وسیله کوئل شکن های 1/6uH ، یک خازن فیلتری 500 سرکوب می‌گردد. همینطور محفظه محافظت شده مگنترون، که بنابراین سیگنال تلویزیون و رادیو با آن درگیر نشوند و از به وجود آمدن خطوط سیاه در صفحه تلویزیون جلوگیری شود.

رله قدرت متناوباً به وسیله لمس مدار کنترل روشن می‌گردد در زمانی که مایکروویو روشن می‌شود. مدار کنترل لمسی زمان روشن/ خاموش مدار کنترل می‌کند. تا خروجی قدرت را از گرم تا قدرت کامل در مایکروویو را تغییر دهد. زمان یک سیکل کامل روشن و خاموش قدرت 30 ثانیه می‌باشد، زمان خنک شدن بر روی صفحه نمایش داده می‌شود. و شروع به شمارش معکوس می‌نماید. وقتی که درب در زمان پخت باز می‌گردد سوئیچ اولیه باز می‌شود تا ولتاژ اولیه را از ترانسفورمر ولتاژ بالا تا نوسان مایکروویو قطع کند. سوئیچ حس گر درب بسته می‌شود تا سیگنال درب باز را به مدار کنترل لمسی بفرستد. ارتباطات رله اصلی روشن می‌ماند، رله کنترل قدرت خاموش می‌گردد و صفحه نمایش شمارش معکوس را فطع می‌کند.

موتور فن و موتور چرخنده به وسیله کارکرد سوئیچ متصل ثانویه از کار می‌افتد. البته، لامپ درون مایکروویو روشن می‌ماند تا زمانی که درب بسته گردد. در زمان باز کردن درب، سوئیچ اولیه و سوئیچ متصل ثانویه باز می‌شوند، و سوئیچ متصل مانیتور بسته می‌شود. این باعث می‌شود که خط Short گردد. اگر هر دو سوئیچ متصل اولیه و رله قدرت کار نکنند فیوز 15 آمپری به دلیل جریان بسیار بالای اضافه شده می‌پرد به دلیل فعال شدن سوئیچ مانیتور.

وقتی که کلید PAUSE/CLEAR را دو بار لمس نمائید که تمام برنامه های ذخیره شده در مدار کنترل لمسی کنسل شوند، البته به غیر از برنامه های در حافلظه ذخیره شده. زمان روز دوباره در پنجره نمایشگر پدیدار می‌گردد. لامپ درون مایکروویو و تمام مشخص کننده های پخت خاموش می‌گردد. موتور فن از کار می‌افتد، صفحه چرخنده یا موتور محرک از کار می‌افتد. سپس رله قدرت خاموش می‌گردد تا ولتاژ اولیه ترانسفورمر را قطع کند، سپس نوسان مگنترون قطع می‌شود.

مرکز تعمیرات مایکروفر ایران ماکرو با بهره گیری از بهترین کارشناسان فنی که در این حوزه ی کاری تخصص لازم را دارند و آموزش دیده اند ، سعی دارد تا خدماتی رضایت بخش را به متقاضیان ارائه دهد.