راه کارهای نگهداری و افزایش طول عمر ماکروفر

راه کارهای نگهداری و افزایش طول عمر ماکروفر

نکات نگهداری از ماکروفر چیست؟

برای افزایش عمر مفید ماکروفر و جلوگیری از خسارت ها و هزینه های جانبی و مالی مربوط به تعمیرات ماکروفر لازم و ضروری است تا نکات زیر را رعایت کنید:

به محل نصب ماکروفر توجه کنید.

محل مناسبی برای ماکروفر انتخاب کنید به گونه ای که فضای آزاد و کافی در اطراف آن وجود داشته باشد. چون در هنگام استفاده از دستگاه بدنه ی آن داغ می شود پس باید آن را در محل مناسبی قرار دهید که آسیبی به اطراف وارد نکند.

البته به این نکته توجه نمایید که ماکروفر را تحت هیچ شرایطی نزدیک به اجاق گاز و یا سینک ظرفشویی قرار ندهید.

تمیز کردن ماکروفر به طور دائم

تمیز کردن بدنه ی داخلی و خارجی ماکروفر را جدی بگیرید و این کار را به طور دائم انجام دهید. در واقع ساده ترین راه و البته ضروری ترین راه برای نگهداری ماکروفر تمیز کردن آن می باشد.

برای تمیز کردن ماکروفر بهتر است که موارد زیر را رعایت کنید:

  • قبل از تمیز کردن دستگاه آن را از برق بکشید و پس از این که از سرد بودن دستگاه اطمینان حاصل نمودید اقدام به تمیز کردن آن کنید.
  • بهتر است از ترکیب آب و جوش شیرین برای تمیز کردن بدنه ی خارجی دستگاه و از ترکیب آب و صابون و یا شوینده ای مناسب برای تمیز کردن بدنه ی داخلی ماکروفر استفاده نمایید.

استفاده از ظروف مخصوص برای ماکروفر

در بسیاری از موارد آتش سوزی هایی که در ماکروفر رخ می دهد بخاطر استفاده از ظروف نامناسب می باشد. بنابراین لازم است که از ظروف مناسب برای گرم کردن و یا پخت و پز استفاده کنید.

از قرار دادن و استفاده کردن از ظروف فلزی و ظروف پلاستیکی با دسته ی فلزی در ماکروفر خودداری کنید. هم چنین ظروفی که دارای رنگ طلایی و نقره ای هستند را درون ماکروفر قرار ندهید. به طور کلی ظروفی که از فلز ساخته شده است و یا از فویل های آلومینیومی پوشانده شده است را درون ماکروفر قرار ندهید. بهترین و مناسب ترین ظروف برای استفاده در ماکروفر ظروف سیلیکونی و شیشه ای می باشد.

بیش از حد اندازه مواد غذایی درون ماکروفر نگذارید.

بعد از خرید ماکروفر حتما دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید و به ظرفیت نوشته شده دقت کنید. اگر بیش از حد مواد غذایی درون ماکروفر قرار دهید به موتور دستگاه فشار وارد می شود و از طول عمر آن کاسته می شود.

اگر ماکروفر خالی است آن را روشن نکنید.

تحت هیچ شرایطی وقتی ماکروفر شما خالی است آن را روشن نکنید. این امر باعث می شود که آسیب های خیلی زیادی به دستگاه شما وارد شود.

از محافظ برق استفاده کنید.

حتما از محافظ برق استفاده کنید تا نوسانات شدید برق کنترل شود و آسیبی به ماکروفر شما وارد نشود. هم چنین بهتر است که بعد از استفاده از دستگاه آن را از برق بکشید.

ماکروفر خود را در محلی قرار دهید که نزدیک پریز برق باشد به هیچ عنوان نباید سیم کشی بیش از حد کشیده شود و یا شل شود. بنابراین رعایت این نکته ضروری می باشد.

فیلترهای دستگاه را بررسی کنید.

بعضی از ماکروفرها به گونه ای طراحی شده اند که بخار و بوی غذا از طریق دریچه یا منافذی به محیط بیرون محفظه هدایت می شوند. برخی دیگر دارای فیلترهای زغال چوبی هستند که بو را خارج می کند و از خروج بعضی گازها جلوگیری می کند. برای افزایش عمر مفید دستگاه بهتر است که دفترچه راهنمای استفاده از آن را مطالعه کنید و نوع فیلتر دستگاه را شناسایی کنید. در این دفترچه مدت زمان استفاده از فیلتر و نحوه ی تعویض آن بیان شده است. در بیشتر ماکروفرها عمر مفید فیلتر بین الی 6 الی 12 ماه می باشد.

با احتیاط درب ماکروفر را باز و بسته کنید.

اگر در هنگام باز کردن و یا بستن درب ماکروفر عجله کنید و فشار زیاد و یا ضربه ی سنگینی به آن وارد کنید سبب شکستن و معیوب شدن قفل و چفت درب ماکروفر می شود. بنابراین لازم است که با صبر و دقت درب آن را باز کنید.

در مواردی با وارد کردن فشار زیاد ممکن است بدنه ی دستگاه نیز آسیب ببیند و کارایی ماکروفر کاهش پیدا کند. بنابراین لازم است که علاوه بر مراقبت از درب دستگاه، از تمام بدنه و قسمت های دیگر ماکروفر هم نیز مراقبت کنید.

به تمام اعمال و صداهای دستگاه توجه کنید.

زمانی که دستگاه شما صداهای بلندی تولید می کند و یا به لرزش در می آید بهتر است که هر چه زودتر آن را خاموش کنید و به تعمیرکار مربوطه مراجعه نمایید. اقدام خودسرانه تنها باعث افزایش هزینه ها و خسارت های بیشتر می شود.

در آخر تعمیرگاه ماکروفر ایران ماکرو امیدوار است که این مقاله که با همکاری مرکز تعمیرات لوازم خانگی و برقی همیار ریپیر تهیه شده است برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − سه =